Приказни од ноќниот живот

Скопје, 23.11.2015год. – Објавен е моден едиторијал за новата колекција „Дома“ есен/зима 15/16 на познатата македонска модна дизајнерка Ирина Тошева.

Фотографиите на дизајните на Ирина Тошева кои се надополнети со илустрации на признатиот ликовен уметник Ване Костуранов се на модниот фотограф Миладин Паповиќ, креативен директор е Кристина Манчева, шминката е на Виктор Мирчевски со  асистентот на шминка Јована Коциќ. За фризурата беа задолжени Studio Allure. Модели се актерката Наташа Петровиќ, Фаниа Гиачо од модната агенција „Подиум“ и актерот Ивица Димитријевиќ. Едиторијалот е надополнет со накит и часовници од “My Time”, чорапи специјално изработени од  „La Dama“ и чевли на “Chantel”. Колекцијата е поддржана од Министерството за култура на РМ.

„Дома“ е креативна рефлексија на потребата од нешто само свое. Едиторијалот претставува отсликување на повеќе приказни и моменти од ноќниот живот. „ Фотографската приказна е инспирирана од скопскиот ноќен живот со сите негови култни локации. Секој од нас во одреден период од животот тие простори ги перцепирал како свој дом. Таму секој од нас прославувал, припаѓал, се забавувал, се почувствувал и отсутен. Фотографиите на Паповиќ ги крадат овие моменти и ги пласираат на публиката за толкување. “ – изјави Тошева.

Колекцијата е составена од 14 изгледи, изработени од природни материјали. Особено се примамливи рачно изработените плетенини и дезените кои се изработени со вез. Дел од парчињата се и уникати.

Едиторијалот е сниман на следните локации: Кафе Бар Љубов, Излет, Сектор 909, Балет , Speakeasy и Казино Сенатор.  Благодарност до Град Скопје, SOTTO , Телеком Тренд и Порше Македонија.

Колекцијата е достапна за продажба во ателјето на Ирина Тошева. На интернет страница irinatosheva.com  функционира виртуелен бутик преку кој моделите на Тошева набрзо ќе се достапни со само неколку клика. До омиленото парче од колекцијата „Дома “ ќе може и наскоро да дојдете и преку bastetnoir.com и asos.com. Одбрани парчиња од колекцијата ќе бидат изложени и на [SKP] PopUp Store од 29ти ноември до 12ти декември во Берн, Швајцарија.

***

Фотографиите може да ги превземете тука, со јасна назнака на тимот. За повеќе информации користете ги следните контакти и извори:

Тел: 077 515 352

www.it4test.com
100-101
200-120
350-001
350-018
640-460
640-461
70-177
70-178
70-243
70-246
70-270
70-410
70-247
70-460
70-486
70-483
70-413
70-688
70-415
70-337
300-320
SY0-401
000-017
000-080
000-089
000-104
000-105
000-106
642-416
642-584
642-618
644-066
70-243-study-material
70-246-practice-test
70-247-braindump
70-331-course
70-332-video-training
70-333-study-material
70-334-questions
70-336-tests
70-337-certification
70-341-tutorials
70-342-certification
70-346-pdf
350-080
646-272
300-070
642-871
352-011
210-060
300-135
350-018
640-692
350-030
810-403
210-260
642-832
350-030
640-911
400-051
70-534
MB6-703
70-336
C4090-958
000-622
hp2-h33
1z0-821
hp0-y50
hat-680
e20-593
hp2-w100
98-367
ahm-540
ahm-530
70-692
70-297
100-101
200-101
200-120
350-001
350-018
117-101
117-102
117-201
117-202

e-mail: irinatosheva@gmail.com

fb: https://www.facebook.com/tosheva.fashion