News

Ease – колекција пролет/лето ‘17 на Ирина Тошева

 

Жители сме на планета со загрозена средина. Ова глобално прашање станува се поалармантно и сите треба да размислиме што правиме за подобрувањата на состојбите, дури и на ниво на индивидуи. Ирина Тошева ја промовира важноста на заштитата на животната средина и со својата последна колекција “Ease”.

Бурното и напнато секојдневие не тера на момент да застанеме, да ги затвориме очите и да гледаме со срцата. Спокојот, леснотијата, внатрешниот мир се пренесени преку волшебна фото приказна на фотографот Миладин Паповиќ со моделите Ана Ежова и Ивана Васовска. Проектот е работен неколку месеци и посветено е внимание на секој детаљ. Така за изработка на шминката, Виктор Мирчевски користи природни цветови.  Печатени на еколошки материјали дезените се соработка со американскиот уметник Mark Lovejoy. Модните додатоци се соработка со Mighty Jewelry и претставуваат минијатурни пејсажи од природата. Колекцијата беше презентирана на Моден викенд Скопје во април.

Тим:

Облека: Ирина Тошева

Фотографија и пост продукција: Миладин Паповиќ

Модели: Ана Ежова и Ивана Васовска / Моделс Ин

Накит: Mighty Jewelry

Шминка: Виктор Мирчевски

Фризура: Дарко Ристески / Бубе Студио Ин

Графички дизајн: Кристина Манчева

Асистент: Александар Петрушевски

Благодарност до Хотел Бистра Маврово, Galichnik mountain bike adventures и Sherpa Horse Riding Macedonia.

 

фотографиите може да ги преземете од тука.

Riza Collection

Риза во современ контекст

Објавен е моден едиторијал за новата колекција „Риза “ пролет/лето ’16 на македонска модна дизајнерка Ирина Тошева,

Во новата колекција пролет/лето ’16, Ирина Тошева нуди ново читање на ризницата на национални ракотворби. На колекцијата е работено цели 6 месеци во соработка со архитектот Никола Кунгуловски. Во овој период, највпечатливите и најкомплексни македонски везови од минатите столетија се сведоа на едноставен геометриски код кој е заеднички за нив. На тој начин колекцијата претставува модерен превод на традицијата и нејзиниот дезен претставува есенција на нашиот вез. За оваа намена користени се најновите технологии за тродимензионално печатење со што се прави вистински превод на совршените, но и груби текстури од историјата на нашата мода.

На едиторијалот се работеше со докажаниот тим, фотографот Миладин Паповиќ, шминкерот Виктор Мирчевски, фризерското студио Allure и графичкиот дизајнер Кристина Манчева. Модели се Рене Врајт и Ана Станојковска од модната агенција Подиум и Елена Анѓеловска од модно студио Црнокрак. Дизајнерските столици од Think и чевлите од Chantel одлично ја надополнија целата приказна.
„Чистината на модниот едиторијал го отсликува целиот процес на изработка на колекцијата. Сакавме да покажеме дека комплексноста, секогаш може да се сведе на естетска едноставност која се консумира со задоволство“ – изјави Тошева.
Колекцијата е достапна за продажба во ателјето на дизајнерката, како и онлајн на www.irinatosheva.com и www.bastetnoir.com. Изработката на колекцијата е овозможена од MK3D Printing, а поддржана од Министерството за култура на РМ. Беше претставена на Модниот викенд во Скопје и Prishtina Fashion Nights во Приштина.

Фотографиите може да ги превземете од следниов линк, со обврска за јасна назнака на тимот поради авторски права.

За повеќе информации користете ги следните контакти и извори:

Тел: 077 515 352
e-mail: irinatosheva@gmail.com
https://www.facebook.com/tosheva.fashion

Ирина Тошева за „Цеботекс“

Приказни од ноќниот живот

Скопје, 23.11.2015год. – Објавен е моден едиторијал за новата колекција „Дома“ есен/зима 15/16 на познатата македонска модна дизајнерка Ирина Тошева.

Фотографиите на дизајните на Ирина Тошева кои се надополнети со илустрации на признатиот ликовен уметник Ване Костуранов се на модниот фотограф Миладин Паповиќ, креативен директор е Кристина Манчева, шминката е на Виктор Мирчевски со  асистентот на шминка Јована Коциќ. За фризурата беа задолжени Studio Allure. Модели се актерката Наташа Петровиќ, Фаниа Гиачо од модната агенција „Подиум“ и актерот Ивица Димитријевиќ. Едиторијалот е надополнет со накит и часовници од “My Time”, чорапи специјално изработени од  „La Dama“ и чевли на “Chantel”. Колекцијата е поддржана од Министерството за култура на РМ.

„Дома“ е креативна рефлексија на потребата од нешто само свое. Едиторијалот претставува отсликување на повеќе приказни и моменти од ноќниот живот. „ Фотографската приказна е инспирирана од скопскиот ноќен живот со сите негови култни локации. Секој од нас во одреден период од животот тие простори ги перцепирал како свој дом. Таму секој од нас прославувал, припаѓал, се забавувал, се почувствувал и отсутен. Фотографиите на Паповиќ ги крадат овие моменти и ги пласираат на публиката за толкување. “ – изјави Тошева.

Колекцијата е составена од 14 изгледи, изработени од природни материјали. Особено се примамливи рачно изработените плетенини и дезените кои се изработени со вез. Дел од парчињата се и уникати.

Едиторијалот е сниман на следните локации: Кафе Бар Љубов, Излет, Сектор 909, Балет , Speakeasy и Казино Сенатор.  Благодарност до Град Скопје, SOTTO , Телеком Тренд и Порше Македонија.

Колекцијата е достапна за продажба во ателјето на Ирина Тошева. На интернет страница irinatosheva.com  функционира виртуелен бутик преку кој моделите на Тошева набрзо ќе се достапни со само неколку клика. До омиленото парче од колекцијата „Дома “ ќе може и наскоро да дојдете и преку bastetnoir.com и asos.com. Одбрани парчиња од колекцијата ќе бидат изложени и на [SKP] PopUp Store од 29ти ноември до 12ти декември во Берн, Швајцарија.

***

Фотографиите може да ги превземете тука, со јасна назнака на тимот. За повеќе информации користете ги следните контакти и извори:

Тел: 077 515 352

www.it4test.com
100-101
200-120
350-001
350-018
640-460
640-461
70-177
70-178
70-243
70-246
70-270
70-410
70-247
70-460
70-486
70-483
70-413
70-688
70-415
70-337
300-320
SY0-401
000-017
000-080
000-089
000-104
000-105
000-106
642-416
642-584
642-618
644-066
70-243-study-material
70-246-practice-test
70-247-braindump
70-331-course
70-332-video-training
70-333-study-material
70-334-questions
70-336-tests
70-337-certification
70-341-tutorials
70-342-certification
70-346-pdf
350-080
646-272
300-070
642-871
352-011
210-060
300-135
350-018
640-692
350-030
810-403
210-260
642-832
350-030
640-911
400-051
70-534
MB6-703
70-336
C4090-958
000-622
hp2-h33
1z0-821
hp0-y50
hat-680
e20-593
hp2-w100
98-367
ahm-540
ahm-530
70-692
70-297
100-101
200-101
200-120
350-001
350-018
117-101
117-102
117-201
117-202

e-mail: irinatosheva@gmail.com

fb: https://www.facebook.com/tosheva.fashion

 

 

Курс по моден дизајн со Ирина Тошева

На курсот за моден дизајн со Ирина Тошева научете да ги дефинирате своите идеи и да ги донесете во реализација.

Времетраење на курсот: 5 работни седмици + презентација на изработените модели ,часовите се одржуваат два пати седмично за време на викенд и секој трае по 3 и 4 работни саати.
старт: 12ти февруари

Програма на курсот:

• Прв час – запознавање со програмата и учесниците на курсот. Прошетка низ модната историја. Учење на препознатливи стилови и елементи од секоја декада. Враќањето на модата. Следење и распознавање на сегашни и идни трендови. Домашна задача: истражување на одредена декада и распознавање тренд.( 3 раб.саати)

Втор час – презентација на домашната работа. Изработка на колекција. Чекор по чекор. Набљудување, истражување, инспирација, трендови. Изработка на mood board. (Домашна задача)( 3 раб.саати)

Трет час– презентација на домашната работа. Модна илустрација и векторски цртеж. Пренесување на идејата на хартија.  Домашна задача: колекција. ( 3 раб.саати)

Четврти час – презентација на домашната работа. Изработка нa базичните кроеви за маица и здолниште. Чекор по чекор. ( 4 раб.саати)

Петти час – Видови модификации на базичните кроеви. Изработка на крој на едно одбрано парче од колекцијата. (4 раб.саати)

Шести час –Видови материјали и нивни карактеристики. Запознавање со машината за шиење. Шиење и видови доработки. (вез/монистра итн). Гостин соговорник. ( 3 раб.саати)

Седми час – Шиење на едно одбрано парче од колекцијата.( 4 раб.саати)

Осми час – Важноста на модните додатоци за еден совршен изглед. Гостин соговорник. Изработка на моден додаток. ( 3 раб.саати)

Девети час– Модна презентација и маркетинг. Од промоција до продажба. Како до успешна маркетинг кампања? Употребата на социјалните медиуми. Работа во групи и изработка на план за кампања.( 3 раб.саати)

Десети час-презентација на сработеното на секој учесник на курсот. Како од идеја до модна писта? ( 3 раб.саати) Завршна фотосесија и доделување на сертификати.

 

Повеќе инфо на телефонскиот број: 078 248 252

 

Дома за сите

Приказни од ноќниот живот

Скопје, 23.11.2015год. – Објавен е моден едиторијал за новата колекција „Дома“ есен/зима 15/16 на познатата македонска модна дизајнерка Ирина Тошева.

Фотографиите на дизајните на Ирина Тошева кои се надополнети со илустрации на признатиот ликовен уметник Ване Костуранов се на модниот фотограф Миладин Паповиќ, креативен директор е Кристина Манчева, шминката е на Виктор Мирчевски со  асистентот на шминка Јована Коциќ. За фризурата беа задолжени Studio Allure. Модели се актерката Наташа Петровиќ, Фаниа Гиачо од модната агенција „Подиум“ и актерот Ивица Димитријевиќ. Едиторијалот е надополнет со накит и часовници од “My Time”, чорапи специјално изработени од  „La Dama“ и чевли на “Chantel”. Колекцијата е поддржана од Министерството за култура на РМ.

„Дома“ е креативна рефлексија на потребата од нешто само свое. Едиторијалот претставува отсликување на повеќе приказни и моменти од ноќниот живот. „ Фотографската приказна е инспирирана од скопскиот ноќен живот со сите негови култни локации. Секој од нас во одреден период од животот тие простори ги перцепирал како свој дом. Таму секој од нас прославувал, припаѓал, се забавувал, се почувствувал и отсутен. Фотографиите на Паповиќ ги крадат овие моменти и ги пласираат на публиката за толкување. “ – изјави Тошева.

Колекцијата е составена од 14 изгледи, изработени од природни материјали. Особено се примамливи рачно изработените плетенини и дезените кои се изработени со вез. Дел од парчињата се и уникати.

Едиторијалот е сниман на следните локации: Кафе Бар Љубов, Излет, Сектор 909, Балет , Speakeasy и Казино Сенатор.  Благодарност до Град Скопје, SOTTO , Телеком Тренд и Порше Македонија.

Колекцијата е достапна за продажба во ателјето на Ирина Тошева. На интернет страница irinatosheva.com  функционира виртуелен бутик преку кој моделите на Тошева набрзо ќе се достапни со само неколку клика. До омиленото парче од колекцијата „Дома “ ќе може и наскоро да дојдете и преку bastetnoir.com и asos.com. Одбрани парчиња од колекцијата ќе бидат изложени и на [SKP] PopUp Store од 29ти ноември до 12ти декември во Берн, Швајцарија.

***

Фотографиите може да ги превземете тука, со јасна назнака на тимот. За повеќе информации користете ги следните контакти и извори:

Тел: 077 515 352

e-mail: irinatosheva@gmail.com

fb: https://www.facebook.com/tosheva.fashion

slider-image-enhanol

Колекција наречена по старото име на Струга

Ирина Тошева со нов фото-едиторијал и интернет страница

Скопје, 20.04.2015год. – Објавен е моден едиторијал за новата колекција „Енхалон “ пролет/лето ’15 на познатата македонска модна дизајнерка Ирина Тошева.

Фотографиите на дизајните на Ирина Тошева се на модниот фотограф Миладин Паповиќ, креативен директор е Кристина Манчева, шминката на Виктор Мирчевски, фризура Сашка Кузмановска, модел е Ивана Гелева од модна агенција „Подиум“. Едиторијалот е надополнет со накит и часовници на “My Time”, очила на оптика „Panda Optic” и чевли на “Chantel”.

Дизајнерката секогаш ги подготвува едиторијалите на специфични локации, а овојпат имаше ексклузивно право да снима во луксузниот хотел „Изгрев“ и на неколку локации во Струга.

„Секогаш кога сум во потрага по инспирација се изолирам и долго време поминувам токму на локациите каде е снимана фотосесијата. Затоа, овој пат, тргнав токму од локациите. Сакав да се оддолжам на околината која ми дава мир и креативност. “ – изјави Тошева.

Слободна, аморфна, мирна и ладна, дива и моќна. Вода. Нуркаме  во длабочините на Енхалон- колекција што е именувана по старото име на Струга, со која дизајнерката потсетува дека  водата е извор на сиот живот, и дека таа како и модата никогаш не исчезнува туку само ја менува својата форма. Разиграни принтови и интересни кроеви ,  мек сензуален памук и сјаен штоф  сатен ќе ја разбрануваат нашата фантазија.

Новата интернет страница www.irinatosheva.com нуди информации и новости на едно место, а во рамки на истииот функционира и виртуелен бутик преку кој моделите на Тошева ќе се достапни со само неколку клика.  Дизајнот на интернет страницата коренспондира со естетиката на брендот.

Колекцијата беше промовирана со модни ревии во рамки на Модниот викенд Скопје и Модната недела во Љубљана, Словенија и прими позитивни критики од модните критичари и познавачи.

Енхалон ќе биде достапна за продажба во нејзиното ателје во Скопје, во Lotus Design Store во Сити мол и низ целиот свет на irinatosheva.com

* * *

Фотографиите се приложени кон оваа соопштение и достапни за објава со назнака на тимот. За повеќе информации користете ги следните контакти и извори: Enchalon

Тел: 077 515 352

e-mail: irinatosheva@gmail.com

fb: https://www.facebook.com/tosheva.fashion

web: http://www.irinatosheva.com

Месиер 45 – прв мултимедијален моден проект во Македонија

Скопје, 17.12.2014 – Во скопскиот Планетариум дизајнерките Нина Симовска и Ирина Тошева го промовираа

(more…)

ЗЕБРА- Моден едиторијал со силна порака

Скопје, 04.11.2014 год.- Објавен е моден едиторијал за новата колекција „Зебра“ есен/зима ‘14/’15 на етаблираната модна дизајнерка Ирина Тошева.

(more…)

Cloud 9 – пример за македонска мода по светски вкус

Скопје, 10.04.2014 -Македонската модна дизајнерка Ирина Тошева ја претстави новата колекција за пролет/ лето ‘14 година преку фото сторија објавена на 11.04.2014 година.

(more…)